postheadericon Postarzanie mebli na biało

Najpierw musimy meble oczyścić z wszelkich zaniecz yszczeń i niechcianych ozdób. Kolejny etap to szlifowanie za pomocą szlifierki bądź papieru ściernego. Oczywiście, większość starych mebli będziemy musieli szlifować ręcznie. Na początku czynimy to papierem ściernym o większej ziarnistości, a następnie stosujemy cieńszy papier, dzięki któremu wyrównamy wszelkie zadrapania. Kolejno mebel za pomocą wilgotnej szmatki oczyszczamy z kurzu i pozostawiamy do wyschnięcia.

Następnie możemy przejść do malowania mebli. Oczywiście, wcześniej musimy się zaopatrzyć się w dobrą białą farbę, która będzie miała odpowiednio gęstą konsystencję i dużą wydajność. Warto wspomnieć, iż rzadkie farby nie pokrywają dobrze powierzchni i często kapią, utrudniając tym samym malowanie. Poza tym, będą nam jeszcze potrzebne miękka szmatka i gąbka. Kiedy mamy już wszystkie niezbędne akcesoria, możemy rozpocząć malowanie mebli. Najpierw na gąbkę nakładamy niewielką ilość farby, po czym przecieramy nią dokładnie, np. szafkę, półkę czy komodę tak, aby nie było widać śladu oderwania gąbki od powierzchni. W związku z czym najlepiej jest pocierać nią meble, aż do momentu, w którym nie będzie pozostawiać w ogóle śladu.

Pamiętamy o tym, by podczas malowanie trzymać się jednego kierunku. A, więc pocieramy gąbką albo z góry do dołu bądź odwrotnie, albo z prawej do lewej lub z lewej do prawej. Oczywiście, istnieje też możliwość pokrywania mebli farbą za pomocą ruchów okrężnych. Ponadto, po nałożeniu na mebel farby można ją też rozcierać za pomocą szmatki, ale rezultat tej czynności nie zawsze jest zadawalający. Należy również wspomnieć o tym, że im cieńsza warstwa farby, tym szybciej schnie. Jednakże możemy być też zmuszeni nałożyć na mebel kilka warstw, żeby uzyskać odcień, który nam odpowiada. Po zakończeniu tej czynności mebel odstawiamy do wyschnięcia.

Kolejnym etapem jest przygotowania farby, za której pomocą wykonamy cieniowania. W tym celu warto zmieszać ze sobą dwa odcienie brązowego i dodać do nich opóźniacz do farb. Następnie przy wykorzystaniu cienkiego pędzelka, wcześniej stworzoną mieszankę, nakładamy na ranty i zgłębienia na mebelku. Następnie rozcieramy ją za pomocą gąbki. W dalszym etapie mebel odstawiamy do wyschnięcia. Ostatnią czynnością jest polakierowanie mebla najlepiej za pomocą matowego lakieru akrylowego. Należy zaznaczyć, że koniecznie jest położenie kilku warstw lakieru i w razie potrzeby poszlifowanie mebla papierem ściernym drobnoziarnistym. W ten sposób wykonaną komodę, sekretarzyk, szafkę stawiamy przykładowo w salonie.